Baker Tilly TPA Index – już jest styczniowe wydanie
Bieżący poziom Baker Tilly TPA Index wynosi 0,59 w skali od 0 do 1. Neutralna strefa odczytów indeksu nie oznacza wyjścia z recesji – ryzyko związane z pandemią wciąż ciąży gospodarce.
Gospodarka: jest lepiej, ale nie pora na zachwyty
Najnowsze wydanie Baker Tilly TPA Index rozpoczynamy od analizy bieżącej sytuacji w gospodarce i na rynku transakcyjnym. Mimo nadal dużych ograniczeń związanych z COVID-19 można zauważyć pewien, nieśmiały powiew optymizmu wśród przedsiębiorców. Ich zdaniem sytuacja zaczyna się stabilizować. Na poprawę wskazują sektory finansów i IT. Wyjątkiem są branże gastronomiczna i hotelarska. Te branże praktycznie od początku pandemii notują duże spadki, a teraz sygnalizują pogarszanie się tej już i tak złej sytuacji.
Cechą wspólną dla wszystkich sektorów jest ich aktywność niższa od średniej oraz poziomów sprzed roku. W konsekwencji dynamika PKB w czwartym kwartale 2020 r. prawdopodobnie utrzyma się na ujemnym poziomie. Trudnej sytuacji trzeba też spodziewać się na rynku pracy. Praktycznie we wszystkich sektorach prognozowane są redukcje zatrudnienia w stosunku do obecnego poziomu.
Inwestorzy zagraniczni nieco wycofani
Kolejny, ważny element układanki gospodarczej związany jest z transakcjami przeprowadzanymi na rynku. Aktywność transakcyjna nad Wisłą w czwartym kwartale 2020 r. wykazała wyższe poziomy niż w trzech pierwszych kwartałach – wynika z Baker Tilly TPA Index. W ciągu tych trzech miesięcy przeprowadzono 99 transakcji dotyczących podmiotów zlokalizowanych w Polsce. To niewiele mniej, jeśli porównany tę liczbę z transakcjami z ostatnich kilku lat. Średnio w ciągu kwartału dochodziło do 110 transakcji.
Większe zmiany zaszły w strukturze nabywców w zawieranych umowach. 80% przejmujących stanowiły podmioty polskie. Zaledwie 20% to podmioty zagraniczne.
„W czwartym kwartale 2020 r. widać już poprawę w zakresie liczby transakcji. Jest to z jednej strony wyrazem coraz bardziej optymistycznych przewidywań – firmy chcą inwestować, a z drugiej strony może świadczyć o konieczności niektórych podmiotów do szukania inwestora. Powodowane to może być kryzysem związanym z COVID-19, a co za tym idzie – problemami z brakiem kapitału lub płynnością.” – komentuje Krzysztof Horodko, Partner Zarządzający Baker Tilly TPA.
Więcej szczegółów o pochodzeniu inwestorów zagranicznych w naszej publikacji (pdf).
Wycena na parkiecie lepsza, ale nie imponuje
„Baker Tilly TPA Index nie może pominąć wyceny spółek notowanych na GPW. Te bowiem, w ostatniej części 2020 roku, zanotowały dynamiczne wzrosty po załamaniu związanym z lockdownem i zamknięciem gospodarki. Mimo to główne indeksy polskiej giełdy wciąż pozostają poniżej poziomów obserwowanych przed marcem 2020 roku. Wyjątkiem jest indeks sWIG80. Grupuje on podmioty o mniejszej kapitalizacji – w trzecim kwartale zbliżył się do najwyższych kwotowań zanotowanych w ciągu ostatnich kilku lat.” – podsumowuje Tomasz Manowiec, Dyrektor w dziale corporate finance, Baker Tilly TPA.
EBITDA w umowach: co jest ważne
W najnowszym wydaniu naszej publikacji poruszamy kwestie związane z EBITDA i znaczeniu tej wartości w umowach transakcyjnych oraz w programach motywacyjnych. Wskazujemy aspekty, które warto brać pod uwagę przy ustalaniu EBITDA. Będą to m.in. wydatki na marketing, nakłady na R&D i szkolenia pracowników. Poza tym wskazujemy na rezerwy na należności, skrócenie zobowiązań za lepszą cenę zakupu, czy poluzowanie standardów kredytowych.
Koszt kapitału własnego – pomagamy w jego wyznaczeniu
Koszt kapitału własnego bywa trudno do oszacowania dla wielu przedsiębiorców. Omawiamy go w Baker Tilly TPA Index. Jest on kluczową wartością wykorzystywaną do analizy projektów inwestycyjnych oraz wyceny aktywów i całych przedsiębiorstw. Analizujemy tę wartość w podziale na poszczególne sektory gospodarki. Dla spółek o średnim ryzyku dla danej branży oraz typowej strukturze finansowania dla danego sektora powinno być to wystarczające przybliżenie kosztu kapitału własnego.
***
Czym jest Baker Tilly TPA Index?
To cykliczna publikacja, w której na bieżąco analizujemy sytuację gospodarczą, wskazując na możliwości i pojawiające się na horyzoncie ryzyka. Wszystko po to, aby – mimo obecnych trudnych warunków – możliwe było działanie, reagowanie, planowanie i przede wszystkim realizowanie zakładanych celów biznesowych.
___
Zapraszamy do kontaktu z autorami opracowania w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących przedstawionych powyżej kwestii:
Krzysztof Horodko
Partner Zarządzający
krzysztof.horodko@bakertilly-tpa.pl
Tomasz Manowiec
Dyrektor
tomasz.manowiec@bakertilly-tpa.pl
Pobierz pełną wersję informacji prasowej (pdf)
Pobierz całe opracowanie (pdf)