Sprawozdawczość finansowa w czasach pandemii SARS-CoV-2 | Kontynuacja działalności
W obliczu pandemii COVID-19 zarządy przedsiębiorstw, główni księgowi oraz biegli rewidenci stają przed wyzwaniem przedstawienia oraz oceny wpływu obecnej sytuacji gospodarczej na kluczowe pozycje prezentowane w sprawozdaniach finansowych. Ekonomiczne skutki pandemii mają znaczący wpływ na działalność wielu podmiotów gospodarczych, współpracujących z nimi dostawców, odbiorców czy kredytodawców. W warunkach dużej niepewności i zmienności otoczenia makro- i mikroekonomicznego odpowiednie odzwierciedlenie wpływu tej sytuacji na sprawozdawczość jest niezwykle trudne.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ww. interesariuszy, przygotowaliśmy cykl publikacji omawiających wybrane obszary, które wymagają w naszej ocenie szczególnej uwagi przy sporządzaniu sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości.
W części trzeciej prezentujemy temat „Kontynuacja działalności”.
W kolejnym opracowaniu omówimy: – Wsparcie z tarczy antykryzysowej. Rozliczenie w księgach rachunkowych. |
---|
Z perspektywy sprawozdawczości finansowej jeden z kluczowych obszarów wymagających zaadresowania w związku z COVID-19 to ocena założenia kontynuacji działalności. Zagadnienie to zostało przybliżone w niniejszej publikacji. Mamy nadzieję, że nasze podsumowanie okaże się dla Państwa pomocne w sporządzaniu sprawozdań finansowych w nowej rzeczywistości.
Regulacje zawarte w ustawie o rachunkowości w art. 5 ust. 2 oraz 54 ust. 1 dotyczące przyjęcia przez jednostkę założenia kontynuacji działalności przy sporządzaniu sprawozdań finansowych nabrały obecnie szczególnego znaczenia przez wzgląd na skutki makro- i mikroekonomiczne pandemii COVID-19, w kontekście przyjęcia przez jednostkę założenia kontynuacji działalności jako podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego.
Wyzwania |
---|
Z uwagi na niezwykle dynamiczną sytuację gospodarczą w kraju i na świecie ustalenie przez zarząd zdolności do kontynuowania działalności, przy uwzględnieniu wszystkich informacji dostępnych na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego oraz dotyczących dającej się przewidzieć przyszłości jest trudne i obarczone wysokim ryzykiem przyjęcia błędnego założenia. Zarząd powinien dokonać oceny zasadności przyjęcia założenia kontynuacji działalności, szczególnie w obliczu tak niepewnego otoczenia gospodarczego. Na szczególną uwagę zasługują czynniki ryzyka i zagrożenia natury finansowej, operacyjnej i pozostałych, które mogą ujemnie wpływać na zdolność spółki do kontynuowania działalności w dającej się przewidzieć przyszłości, tj. 1 roku od dnia bilansowego, w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan upadłości lub likwidacji.
Wskazówki |
---|
Przykładowe zdarzenia lub warunki, które mogą być rezultatem pandemii COVID-19, oraz powinny być wzięte pod uwagę przy analizie zdolności do kontynuowania działalności przez jednostkę, na które zwraca uwagę ISAAB*:
- utrata dużego rynku, kluczowych klientów, przychodów, niedobory siły roboczej,
- znaczne pogorszenie wartości aktywów wykorzystywanych do generowania przepływów pieniężnych,
- znaczne pogorszenie wartości aktywów obrotowych – zapasy,
- opóźnienie we wprowadzeniu nowych produktów lub usług,
- wahania kursów walut,
- szacunki, na które wpływ ma zwiększona niepewność (np. obliczenia oparte na zmiennych stopach procentowych, takich jak stopy procentowe lub kursy walut),
- zwiększone ryzyko kredytowe kontrahentów,
- wypłacalność badanej jednostki.
*(Komunikat IAASB)
Działania |
---|
Biorąc pod uwagę zdarzenia i warunki, na które zwraca uwagę IAASB, zarząd powinien dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji działalności, która musi się opierać również na:
- aktualizacji prognoz oraz analiz wrażliwości, przy uwzględnieniu również negatywnych scenariuszy,
- ocenie zdolności do spełnienia warunków zawartych umów,
- ocenie zdolności przeciwdziałania zdarzeniom i warunkom budzącym wątpliwość co do możliwości kontynuowania działalności oraz dostępności źródeł dodatkowego finansowania.
W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z autorami opracowania:
Monika Tuzimek
Partner
Sandra Niespodziewana
Senior Consultant
POBIERZ „SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA W CZASACH PANDEMII SARS-COV-2”