Szanse i ryzyka inwestycji w polskim sektorze IT
Najnowsze wydanie raportu „Puls rynku IT w Polsce. Firmy, transakcje i cyberbezpieczeństwo” analizuje dynamiczny rozwój sektora w 2023 r., w którym odnotowano imponujący wzrost transakcji M&A. Jakie spółki przejmowano, jak inwestorzy postrzegają nasz rynek oraz na jakie aspekty podatkowo-prawne należy zwrócić uwagę?
Branża IT stała się istotnym elementem polskiej gospodarki. W 2023 roku w Polsce zawarto 47 transakcji fuzji i przejęć, co oznacza wzrost o 68% w stosunku do roku poprzedniego. Łączna wartość przejętych spółek wyniosła 2,1 mld zł, co jest wynikiem o 47% wyższym niż w 2022 roku. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się producenci oprogramowania komputerowego (51% transakcji) oraz podmioty świadczące usługi konsultingowe (34%).
Według naszego raportu, w sektorze IT w Polsce działa obecnie ponad 60 tys. firm, które generują 8% PKB i zatrudniają ponad 410 tys. specjalistów. Rosnące zapotrzebowanie na kompetencje w takich obszarach jak m. in. chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo oraz Internet Rzeczy (IoT) napędza inwestycje w cyfryzację i nowe technologie.
W najbliższych latach polski sektor IT ma szansę na dalszy rozwój, szczególnie w obliczu globalnych wyzwań, takich jak wojna w Ukrainie czy napięcia gospodarcze. Ważną kwestią w transakcjach M&A pozostają również aspekty prawno-podatkowe (m.in. badanie due dilligence), których zmiany w Polsce mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sektora. Istotne są również zagadnienia w obszarze pomocy publicznej – przedsiębiorcy działający w sektorze IT często są beneficjentami wsparcia ze środków publicznych.
Co znajdziesz w raporcie?
- Analizę trendów w polskim sektorze IT
- Przegląd najważniejszych transakcji M&A i ich wartości
- Prognozy rozwoju branży do 2029 roku
- Kluczowe obszary inwestycji, takie jak np. chmura obliczeniowa i cyberbezpieczeństwo
- Możliwości i wyzwania stojące przed inwestorami w polskim sektorze IT
- Podatkowe i prawne aspekty transakcji
- Informacje na temat pomocy publicznej w transakcjach na rynku IT