Global dealmakers. Deal breakers and opportunity makers: Rola ESG w fuzjach i przejęciach
Kwestie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG) zyskały na znaczeniu w ciągu ostatnich pięciu lat. Od przedsiębiorstw oczekuje się zaangażowania w tym zakresie.
W najnowszym badaniu Baker Tilly International eksperci postanowili określić, w jaki sposób wzrost znaczenia ESG wpływa na decyzje inwestycyjne oraz dotyczące fuzji i przejęć podejmowane zarówno przez korporacje, jak i inwestorów private equity.
- W jakim stopniu biorą oni pod uwagę czynniki ESG przy rozważaniu potencjalnych transakcji?
- Co kieruje ich polityką ESG?
- W jaki sposób dostosowują procesy due diligence i wyceny tak, aby uwzględniały ESG?
- Na jakich rynkach i w których sektorach te kwestie są najbardziej zaawansowane?
Główne wnioski płynące z badania są jednoznaczne:
- 77% respondentów twierdzi, że uważa zmiany klimatyczne za kwestię kluczową, podczas gdy kwestie praw człowieka (73%) i etyki biznesu (73%) są wymieniane jako kluczowe przez prawie taką samą liczbę respondentów,
- sektor TMT jest powszechnie uważany za lidera w zakresie sprawozdawczości, według 93% respondentów,
- przepisy i regulacje prawne są głównym motorem napędzającym politykę ESG na większości rynków,
- 60% inwestorów z sektora private equity osiągnęło zyski z inwestycji ESG, w porównaniu do 44% dla korporacji,
- 83% respondentów twierdzi, że prowadzi badania due diligence w zakresie kwestii ESG w odniesieniu do celów inwestycyjnych oraz fuzji i przejęć.
Inwestorzy są obecnie skoncentrowani na ESG bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu z nich potwierdza, że kwestie ESG mają kluczowe znaczenie zarówno dla ich własnych organizacji, jak i dla sposobu, w jaki podchodzą do potencjalnych transakcji. Większość podaje, że wycofała się z co najmniej jednej transakcji ze względu na kwestie ESG. Wielu też twierdzi, że względy ESG, które pojawiły się w trakcie badania due diligence, miały istotny wpływ na ich pogląd na wycenę.
„Z naszej polskiej perspektywy warto zwrócić uwagę, że Europa Wschodnia jest regionem, który w sposób najmniej aktywny promuje tematykę ESG. Kwestie te nadal nie odgrywają zasadniczej roli w podejmowaniu decyzji o zawarciu transakcji. Trzeba jednak mieć świadomość, że prędzej czy później ten trend dotrze do Polski i z pewnością wpłynie na krajobraz transakcyjny, szczególnie tam, gdzie zaangażowani są bardziej znaczący gracze międzynarodowi. Widać to już w trudnościach z pozyskiwaniem kapitału na inwestycje w elektrownie węglowe. Jednocześnie stanowi to wyraźny impuls dla rozwijającego się sektora zielonej energii. Śmiało można stwierdzić, że kwestie ESG będą musiały być brane pod uwagę, jeśli planuje się pozyskanie finansowania poprzez rynki kapitałowe lub sprzedaż przedsiębiorstwa” – podkreśla Krzysztof Horodko, Partner Zarządzający Baker Tilly TPA.
Regulacje prawne są kluczowym czynnikiem wpływającym na takie podejście, ale wielu ankietowanych stosuje perspektywę ESG również z innych powodów. Reputacja i zarządzanie marką są na pierwszym planie – a inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia ESG dla innych kluczowych interesariuszy, w tym konsumentów i własnych pracowników. Podobnie, inwestorzy będą musieli nadal doskonalić swoje umiejętności i procesy; wielu z nich wskazuje na znaczące wyzwania w ocenie wiarygodności czynników ESG potencjalnych celów.