Baker Tilly TPA Index: Czy dotarliśmy do strefy szczytowej cyklu koniunkturalnego?
Aktualnie BT TPA Index wynosi 0,64. Wzrost o 0,03 w porównaniu do poprzedniego kwartału może wskazywać, że w 2Q mieliśmy do czynienia jedynie z chwilowym pogorszeniem sytuacji. Zgodnie z najnowszymi prognozami, szczyt cyklu koniunkturalnego będzie miał miejsce w pierwszej połowie 2025 r.
Aktualne wnioski z Q3 2024:
- Koniunktura gospodarcza: stan aktywności gospodarczej w Polsce wskazuje na kontynuację dobrej koniunktury i nie daje na razie sygnałów ostrzegawczych, które wskazywałyby na bliskie zakończenie cyklu koniunkturalnego.
- Liczba transakcji M&A: spadek aktywności transakcyjnej w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz odpowiednim kwartałem roku poprzedniego.
- Główne indeksy GPW odnotowały korektę rzędu 4-9 % w porównaniu z poprzednim kwartałem.
- Koszt kapitału własnego: przeciętną wartość kosztu kapitału własnego w Polsce szacujemy na 9,22%.
W lipcu zastanawialiśmy się, czy spadek indeksu w Q2 to tylko tymczasowe spowolnienie, czy początek trwalszego osłabienia. Aktualny poziom Baker Tilly TPA Index, po niewielkim wzroście, wynosi 0,64 – możemy powiedzieć zatem, że powróciliśmy do najwyższych poziomów notowanych w tym cyklu koniunkturalnym, obserwowanych w miesiącach luty-kwiecień. Możliwe, że mieliśmy do czynienia jedynie z chwilowym pogorszeniem sytuacji, a szczyt cyklu koniunkturalnego nadal jest przed nami. Zgodnie z najnowszymi prognozami, będzie on miał miejsce w pierwszej połowie 2025 r.
Od wartości 0,37 w październiku 2022 r. Baker Tilly TPA Index notuje stały trend wzrostowy, choć odczyty poszczególnych składowych wykazują zróżnicowane ścieżki. Nie dotarliśmy jeszcze do strefy szczytowej cyklu koniunkturalnego – ale możemy znaleźć się w niej już za kilka miesięcy.
„Wzrost PKB w drugim kwartale 2024 r. wyniósł 3,2%, przewyższając prognozy, co przełożyło się na poprawę oczekiwań dotyczących kolejnych kwartałów. Choć nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu cyklu koniunkturalnego, kolejne – dość optymistyczne prognozy PKB, przewidujące wzrost na poziomie 3,3% w III kwartale i zbliżające się do 4% na początku 2025 roku, sugerują, że możemy tam dotrzeć już w najbliższych miesiącach. Kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw pozostają jednak rosnące koszty pracownicze, które przy silnym rynku pracy i wysokiej dynamice wynagrodzeń wciąż stanowią istotną barierę dla rozwoju.” – komentuje Krzysztof Horodko, Partner zarządzający Baker Tilly TPA.
Aktywność transakcyjna
Wyłączając okres pandemii, w III kwartale zrealizowano najniższą liczbę transakcji od początku 2014 roku – jedynie 65 transakcji, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z wcześniejszymi kwartałami. Najwięcej transakcji dotyczyło sektora technologii, który stanowił 23% wszystkich przejęć. Ograniczenie możliwości finansowania oraz wysokie stopy procentowe szczególnie wpłynęły na zmniejszoną aktywność w sektorze nieruchomości, który odnotował największy spadek.
Wyceny na GPW w Warszawie
W III kwartale 2024 roku warszawska giełda doświadczyła korekty po kilkunastomiesięcznej hossie, a główne indeksy spadły o 4-9% kw./kw. Mimo tego spadku, większość indeksów utrzymuje się blisko historycznych rekordów. Mnożniki wyceny na GPW pozostają umiarkowane, a wskaźnik EV/EBITDA spadł do 6,5x.
Krzysztof Horodko, Partner zarządzający Baker Tilly TPA: „Choć wyceny nadal są stosunkowo atrakcyjne, wciąż istotnym ryzykiem dla gospodarki pozostaje geopolityka, w szczególności napięcia wokół Izraela, Tajwanu oraz Ukrainy. Te konflikty mogą wpłynąć na stabilność regionów i globalne łańcuchy dostaw, tworząc niepewność w dłuższym horyzoncie. Niemniej jednak, po 20 miesiącach hossy na GPW i wzrostach indeksów, inwestycje portfelowe wciąż mają szansę przynieść satysfakcjonujące stopy zwrotu.”
Spółki z GPW tworzące największą wartość dla akcjonariuszy – dodatek do BT TPA Index 3Q
„Nasza analiza spółek z GPW pod kątem wartości tworzonej dla akcjonariuszy wskazała, że najlepiej z zadania tego wywiązał się Bank PKO BP, który wygenerował największy kwotowo wzrost w horyzoncie 5 i 10 lat, jak również od początku swoich notowań. Jednak lista spółek zasługujących na wyróżnienie jest długa. Podsumowanie najlepszych wyników omawiamy w naszej publikacji. ” – podkreśla Tomasz Manowiec, Associate Partner Baker Tilly TPA.
Bank PKO BP zajął pierwsze miejsce w rankingu 5-letnim oraz 10-letnim. Nie znalazł się w rankingu 20-letnim, ponieważ debiutował na giełdzie jesienią 2004 r. i na dzień analizy zabrakło kilku miesięcy do pełnych 20 lat notowań. Niemniej nominalna wartość stworzona dla akcjonariuszy tego banku od rozpoczęcia notowań wyniosła prawie 90 mld zł, co plasowałoby go również na pierwszym miejscu w najdłuższym zestawieniu.
Jakie spółki z GPW znalazły się w naszym zestawieniu? Sprawdź w najnowszym wydaniu Baker Tilly TPA Index.
Pobierz raport Baker Tilly TPA Index
Jeśli pojawią się pytania związane z Baker Tilly TPA Index – zapraszamy do kontaktu.
Krzysztof Horodko
Partner zarządzający
krzysztof.horodko@bakertilly-tpa.pl
Tomasz Manowiec
Associate Partner | Corporate Finance
tomasz.manowiec@bakertilly-tpa.pl
Czym jest Baker Tilly TPA Index?
Baker Tilly TPA Index to cykliczna publikacja, w której na bieżąco podsumowujemy aktualną sytuację gospodarczą i jej perspektywy dla Polski, a także prezentujemy dane dotyczące aktywności transakcyjnej w naszym kraju oraz poziomy wycen na GPW w Warszawie. Dodatkowo aktualizujemy nasze szacunki dotyczące kosztu kapitału dla poszczególnych sektorów oraz uzupełniamy publikację treściami dotyczącymi finansów przedsiębiorstw, czy też prawnych lub podatkowych aspektów działalności firm.
Wszystko po to, aby – mimo obecnych trudnych warunków – możliwe było działanie, reagowanie, planowanie i przede wszystkim realizowanie zakładanych celów biznesowych.